14.01.2012

Technologie rapid e-learning - podsumowanie 2011 roku

Co zdarzyło się w 2011 roku na co warto zwrócić uwagę? Dostrzeżenie znaczenia urządzeń mobilnych  i poszukiwanie rozwiązań w tym zakresie, przez producentów oprogramowania autorskiego, wydaje się być warte przyjrzenia się, kiedy patrzymy z dzisiejszej perspektywy na 2011 rok.

Na urządzenia mobilne...
Producenci softu rapid e-learningowego priorytetowo potraktowali w minionym roku poszukiwanie rozwiązań dla urządzeń mobilnych. Stało się wiadomym, że flash, który sprawdzał się w kursach e-learningowych na komputery stacjonarne, nie sprawdzi się w urządzeniach mobilnych. Zamieszanie wokół flasha, sprowokowane przez Steve Jobsa, zaowocowało rezygnacją z komercyjnego rozwijania flasha na urządzenia mobilne przez Adobe. Samo Adobe w swoim sztandarowym programie autorskim do tworzenia kursów - Adobe Captivate, wprowadziło możliwość eksportu kursu, oprócz formatu flash, także do formatu HTML 5.

HTML5 - kilka wątpliwości
HTML5 jako wyjściowy format kursu wprowadziło lub wprowadzić chce także kilku innych producentów oprócz Adobe. HTML5 znalazł się między innymi w programie Lectora, mLearning Studio (Rapid Intake), zamierza wprowadzić HTML 5 do swoich produktów główny konkurent Adobe, w zakresie rozwiązań rapid e-learningowych - Articulate Global.
Czy jednak dzięki HTML5 mamy sprawę wygraną jeżeli chodzi o zastosowanie technologii rapid e-learningowych w tworzeniu kursów na urządzenia mobilne? Na razie niestety nie można tego powiedzieć. O wiele lepiej sprawdzają się aplikacje dedykowane dla danego systemu mobilnego. Wykorzystują one lepiej możliwości urządzeń. Dziś HTML5 nie może z nimi konkurować. Poza tym dzięki sklepom z aplikacjami jak App Store, czy Android Market dostęp do aplikacji stał się na tyle uproszczony, że instalacja, która sprowadza się do przysłowiowego jednego kliknięcia, nie jest dla nikogo problemem.
Pojawia się pytanie o przyszłość w zakresie rozwiązań rapid e-learningowych dla urządzeń mobilnych. Czy nie będziemy mieli efektywnych narzędzi rapid e-learningowych do tworzenia kursów e-learningowych na urządzenia mobilne?

Co dalej Articulate?
Chociaż czołowa pozycja w rankingach i konkursach narzędzi Articulate nie wskazuje, że Articulate jest wielkim przegranym 2011 roku, to jednak Articulate nie wydał żadnego z zaplanowanych na rok 2011 narzędzi, w tym nie wypuścił planowanej i oczekiwanej nowej wersji Articulate Studio. Jedyne co mogliśmy zobaczyć to prezentacja możliwości  Articulate Storyline. Można było być mile zaskoczonym możliwościami i pomysłami rozwiązań, to jednak trochę mało, bo narzędzia nadal nie ma na rynku.

Adobe liderem
Niewątpliwym liderem na rynku rozwiązań rapid e-learningowych pozostaje Adobe, pakiet Adobe eLearning Suite stwarza potężne możliwości w zakresie tworzenia efektywnych kursów e-learningowych, choć z pewnością wymaga od użytkownika  bardziej zaawansowanych umiejętności niż Articulate Studio.
Głównym narzędziem pakietu jest program Adobe Captivate, który od wersji 5 stał się niewątpliwie bardziej przyjazny w obsłudze, szybciej działający, rozbudowany o nowe możliwości, a także uzyskał wsparcie w postaci narzędzi społecznościowych - bloga i forum. Nie wiem czy Adobe przyjrzało się działaniom społecznościowym Articulate, ale pojawienie się świetnie prowadzonego bloga, aktywne fora dyskusyjne, bezpłatne szkolenia on-line to elementy niewątpliwie podobające się użytkownikom oprogramowania i pomagające im tworzyć bardziej efektywne kursy.

Co z flash-em?
Nie zanosi się na razie na to, aby flash zniknął i abyśmy przestali w nim produkować szkolenia e-learningowe. Przynajmniej nie w tym roku. Na razie nie ma niczego co może efektywnie zastąpić flasha. Liczyć się jednak trzeba, że ten rok będzie rokiem poszukiwań nowych rozwiązań, a odejście Adobe od komercyjnego rozwijania flasha na urządzenia mobilne wskazuje, że zmiany będą nieuniknione.