29.09.2010

Dlaczego warto sięgnąć po Articulate Studio do tworzenia kursów e-learningowych?

Wyszła kolejna aktualizacja Articulate Studio, głównie przystosowująca go do współpracy z PowerPoint 2010. Uznałem, że to dobra okazja do zaprezentowania swoich subiektywnych odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto korzystać z Articulate Studio do tworzenia kursu?
Nie jest to recenzja, ani systematyczna analiza - raczej subiektywne spojrzenie projektanta kursów na Articulate. Zatem dlaczego warto...?

1. Articulate jest prosty w obsłudze
Działa w tak, że po krótkim zapoznaniu się z narzędziem można utworzyć prosty kurs e-learningowy i udostępnić w internecie. Potem w grę wchodzą niuanse, których na początku nie widać. Używanie Articulate na poziomie zaawansowanym wymaga szkoleń w jego używaniu i praktyki oraz znajomości instrukcyjnego projektowania. Kursy prezentujące informacje można utworzyć jednak praktycznie od razu.

2. Pozwala tworzyć zaawansowane interakcje
Bez względu na to czy chcesz tworzyć prosty ekran z tekstem i ilustracją, czy złożone interakcje ćwiczące umiejętności praktyczne - np. rozmowa z klientem. Możesz to zrobić w Articulate. Do tworzenia prostych interakcji służy Engage. Engage można tak stosować, że zastępuje jedynie, a może aż ;) klikanie w przycisk "dalej". Można też na poziomie bardziej zaawansowanym, stosując zasady instrukcyjnego projektowania, użyć Engage do postawienia użytkownika przed problemem - wówczas interakcja Engage staje się prawdziwą interakcją.

3. Współpraca z PowerPointem
PowerPoint to potężne narzędzie do tworzenia interakcji, animacji oraz edycji grafiki. Jeżeli nie znasz Photoshopa i  Flasha zacznij tworzyć kursy z Articulate Studio, bo dzięki programowi PowerPoint dostajesz do ręki potężne narzędzie do tworzenia animacji i edycji grafiki. W mojej firmie ekrany szkoleniowe projektowane są w Photoshopie/Ilustratorze przez grafika, następnie w przypadku projektów rapid e-learningowych tworzony jest szablon w PowerPoincie i dalsza produkcja odbywa się tam. Jeżeli nie masz szablonu, który możesz wykorzystać, jego utworzenie zamów u grafika, przenieś do PowerPointa. Śmiało można też powiedzieć, że profesjonalny szablon kursu utworzyć można od razu w PowerPoincie.
To co mnie zachwyca w PowerPoicie z punktu widzenia tworzenia dobrego design-u:

  • świetnie wyglądające cienie, i wiele opcji ich ustawień,
  • kontury,
  • możliwość tworzenia ciekawych kształtów,
  • spore możliwości w zakresie wykonywania operacji na polach tekstowych - mam tu na myśli ustalanie odstępów między wierszami, pomiędzy fontami itd
  • usuwanie tła ilustracji w prosty sposób,
  • przycinanie ilustracji,
  • prosta wymiana ilustracji z zachowaniem jej formatowania - wymieniasz ilustrację, a ramki i cienie pozostają :)
  • itd.

4. Player Articulate
Player w Articulate - częsty powód narzekań, bo prawie zawsze jest taki sam. Można player Articulate zmodyfikować, ale jest to już zabawa dla programistów. Player Articulate ma jednak ogromny plus - po prawidłowo wykonanej konwersji kursu do formatu flash jest praktycznie niezawodny i działa w wielu przeglądarkach. Praktycznie niezawodne działa  wyświetlanie ekranów, nawigacja,  przyciski itd.

5. Articulate pozwala tworzyć ciekawie wyglądające quizy
Można tworzyć quizy z animacjami i ciekawą grafiką. W tym zakresie ustępuje na przykład naszemu rodzimemu WBT Expressowi, który ma ogromne możliwości w tym zakresie, niemniej Quizmaker pozawala szybko tworzyć dobrze wyglądające, animowane quizy. Co najważniejsze można budować z Quizmakerem ciekawe interakcje. I to co już pisałem - działają praktycznie niezawodnie.
To tyle w ramach mojego subiektywnego spojrzenia na Articulate Studio.

1 komentarz:

Unknown pisze...

Może jakiś link do przykładowego kursu? Może być o traktorach :)