4.12.2010

Programy do tworzenia kursów e-learningowych: WBT Express 7


Jak podaje magazyn "E-learning" wykorzystanie narzędzi do tworzenia treści e-learningowych wzrosło z 73 procent w 2009 do 82 procent w 2010 roku, z czego 60 procent to narzędzia  rapid e-learningowe. Dlatego w nowym cyklu artykułów pod tytułem "Programy do tworzenia kursów e-learningowych", chciałbym zająć się omówieniem narzędzi autorskich do e-learningu, a szczególnie do rapid e-learningu.

Kursy e-learningowe możemy tworzyć na przykład bezpośrednio we Flashu,  nie unikniemy jednak wówczas programowania. Omawiane w tym cyklu narzędzia autorskie do e-learningu to oprogramowanie, które pomaga skupić się na samym procesie projektowania kursu, natomiast tworzeniem kodu potrzebnego na przykład do zachowania zgodności ze standardem SCORM, zajmuje się oprogramowanie, kod tworzony jest automatycznie i nie jest wymagana znajomość programowania. W przypadku stosowania tego typu narzędzi programowanie wymagane jest jedynie w sytuacjach kiedy wymagają tego na przykład stosowane w kursie bardziej złożone interaktywności, czy symulacje.

Omawianie programów do tworzenia kursów zaczynam od naszego rodzimego WBT Expressa, którego używamy w firmie od paru lat, a bezpośrednio do napisania tego artykułu skłoniło mnie odkrycie jego funkcjonalności,związanych z tworzeniem kursów językowych, zawartych w wersji WBT Express Lingua i Enterprise. Śmiało myślę można uznać WBT Express Lingua za doskonałe narzędzie rapid e-learningowe do tworzenia szkoleń językowych, ale od początku...


WBTExpress 7 dostępny jest w kilku wersjach: 
  •  wersja bezpłatna: WBTExpress Free i WBTExpress Free Edition Moodle - różni się od kolejnych wymienionych poniżej wersji brakiem niektórych funkcjonalności i możliwości modyfikacji niektórych elementów, kursy wyprodukowane za pomocą tej wersji mogą być używane komercyjnie,
  • WBT Express Pro - może być używany do tworzenia większości szkolen e-learningowych poza szkoleniami językowymi i z zakresu aplikacji, zaspokoi większość potrzeb projektantów kursów,
  •  WBT Express Lingua - do tworzenia w szybki sposób szkoleń językowych,
  •  WBTExpress Software Learning Wizard -do tworzenia szkoleń z aplikacji,
  • WBT Express Enterprise - zawiera wszystkie funkcjonalności pozostałych wersji.


Co szczególnie podoba mi się w WBT Expressie?

1. Można stworzyć dowolny layout kursu i proces projektowania oprzeć o wzorce ekranów
W swobodny sposób można przygotować dowolny layout kursu oraz dostosowaną do potrzeb nawigację w kursie. Projektant kursu ma w tym zakresie całkowitą swobodę. Pracę podczas projektowania ekranów szkoleniowych ułatwia zastosowanie wzorców ekranów szkoleniowych. Możemy utworzyć wzorzec ekranu tytułowego, ekranu lekcji typu 1, ekranu lekcji typu 2, ekranu końcowego itd. Wzorce te mogą zawierajać różne tła, przyciski nawigacyjne, dźwięki, animacje. Dzięki wzorcom tworząc kolejny ekran skupiamy się na jego zawartości, mając przyciski i inne elementy we wzorcu. Można też stworzyć różnorodne tła i także umieścić w nich powtarzające się elementy ekranów szkoleniowych, w tym grafiki, przyciski, dźwięki itp.

2. Program umożliwia zastosowanie w tworzonych ekranach różnorodnych komponentów i umożliwia ogromną elastyczność w zakresie dostosowania ich do projektu graficznego i potrzeb
W programie WBT Express w tworzeniu ekranów szkoleniowych pomaga projektantowi kursu możliwość wyboru wielu różnorodnych komponentów tekstowych, graficznych, multimediów (flash, dźwięk), typu film, quizów, przycisków, raportów i wielu innych. 


To co jednak według mnie jest największą zaletą WBT Expressa to  możliwość dostosowania poszczególnych komponentów do wymogów projektu graficznego i potrzeb danego kursu. W zakresie quizów i testów większość typowych komponentów jak pola wyboru, elementy drag&drop, przyciski można dostosować całkowicie do projektu graficznego w trywialnie prosty sposób, bez wpisywania ani jednej linijki kodu. Można także definiować różnorodne zachowania komponentu. 
Edycja właściwości komponentu odbywa się w jednym oknie co przyśpiesza i ułatwia pracę w programie.

Pod względem różnorodności komponentów stosowanych w ekranie szkoleniowym i możliwości ich dostosowania do projektu graficznego WBT Express wyprzedza znacznie konkurencję ze ścisłej światowej czołówki jak choćby Articulate, Captivate i Lectora.

3. Tworzenie interakcji bez znajomości programowania
Odtworzenie dźwięku po najechaniu na hotspot, otwarcie wyskakującego okna po kliknięciu w element na ekranie, uruchomienie animacji flasch po kliknięciu przycisku, przejście do dowolnego ekranu po kliknięciu przycisku, wszystko to możliwe jest bez wpisywania ani jednej linijki kodu. WBT Express umożliwia uruchamianie akcji w określonych odstępach czasowych lub po wystąpieniu określonego zdarzenia. Istnieje możliwość uruchamiania akcji po upływie określonego czasu (np. w kroku 1, w kroku 3, w kroku 4) lub po kliknięciu przycisku, czy najechaniu kursorem myszki na hotspot. Do uruchamiania akcji, po wystąpieniu zdarzenia służy zakładka "Akcje" w oknie komponentu. Jej obsługa jest bardzo prosta.

4. Nawigacja nieliniowa
WBT Express zapewnia możliwość tworzenia nawigacji nieliniowej w całkowicie swobodny sposób.

5. Podgląd strony
Podgląd strony umożliwia sprawdzenie działania ekranu szkoleniowego oraz przejście do ekranu poprzedniego i następnego, co pozwala na przetestowanie nawigacji kursu bez konieczności publikowania szkolenia. 

6. Aktualizowanie treści stron kursu przy pomocy XML-a -
ułatwia tworzenie na przykład różnych wersji językowych kursu, łatwą aktualizację treści za pomocą edycji w zwykłym notatniku, lub dostosowanie wyglądu graficznego kursu do aktualnych potrzeb.

7. Szybkie tworzenie stron z użyciem szablonów
Gotowe szablony projektów i stron oraz możliwość tworzenia własnych, pozwalają na szybszą realizację projektów. Wystarczy tylko wybrać stronę i zmienić zapisane tam teksty wg własnych potrzeb. Program zawiera ponad 150 gotowych szablonów między innymi: strony informacyjne, zadaniowe: przeciągnij i upuść, jednokrotny i wielokrotny wybór, zadanie z wideo, szkoleń językowych, szkoleń z aplikacji i innych.

8. Lingua
WBT Express w wersji Lingua  zawiera ponad 60 szablonów ekranów  informacyjnych, zadaniowych, szablonów z licznymi ćwiczeniami językowymi. Główne jego cechy to:
  •  różnorodność interaktywnych zadań – umieszczone w kursie, zwiększają skuteczność i atrakcyjność ekranów szkoleniowych i pozwalają na kontrolowanie wiedzy uczestnika kursu

  •  różnorodność szablonów zadań np.: memory, ćwiczenie słownictwa, łączenie elementów, prawda - fałsz, rozsypanka wyrazowa, narzędzie do tworzenia dialogów, ćwiczenie wymowy itd.


9. Role Playing Learning
Komponent ten, zawarty w wersji Enterprise WBTExpress'a, pozwala na tworzenie szkoleń z rozbudowaną ścieżką nauczania. W szkoleniach, podobnie jak w grach, kursant wykonuje różne zadania otrzymując w zamian punkty, wpływające na statystykę jego osiągnięć i skuteczność uczenia się. W ten sposób kursant zdobywa wiedzę poprzez zabawę oraz praktyczne ćwiczenia sytuacyjne.

10. Możliwość pracy grupowej
Możliwość pracy grupowej pozwala na używanie WBT Expressa także przez większe zespoły projektowe, rozproszone terytorialnie.

11. Szkolenia z aplikacji
Software Learning Wizard pozwala na naukę obsługi dowolnego oprogramowania poprzez zastosowanie symulacji obrazujących jego działanie. Nie stosowałem tych funkcjonalności programu, stąd też nie omawiam ich tutaj. Zainteresowanym polecam samodzielne przetestowanie tej wersji przed zakupem.

12. Publikowanie
WBTExpress 7.0 umożliwia opublikowanie szkoleń e-Learningowych w standardach SCORM 2004 i 1.2 oraz AICC. Szkolenia mogą być eksportowane również jako dokumenty Word i drukowane.

Czego ewentualnie może brakować w WBT Expressie?
  1. Możliwości tworzenia animacji w ekranach szkoleniowych - WBT Express co prawda zapewnia możliwość tworzenia animacji, ale widoczne są one jedynie w przeglądarce Internet Explorer, stąd jeżeli potrzebujemy animacji musimy utworzyć na przykład we Flashu, Captivate, Articulate i osadzić w WBT Expressie jako komponent. Można natomiast na różne spsoby i w praktycznie nieograniczony spsoób korzystać z pojawiania się lub z nikania elementów ekranu po upływie określonego czasu lub po wystąpieniu określonego zdarzenia, jak na przykład kliknięcie przycisku. 
  2. Może brakować, możliwości tworzenia kursów w wersji na urządzenia mobilne. 
  3. Producent gwarantuje, że kurs będzie działał poprawnie w dwóch przeglądarkach Internet Eksplorer i Mozilla Firefox. Chociaż z moich doswiadczeń wynika, że przy zachowaniu pewnych zasad w zakresie stosowanych komponentów używanych w ekranach szkoleniowych kursy utworzone w WBT Expressie działają całkowicie prawidłowo także w innych przeglądarkach np. Chrome.
Podsumowując
Prosta obsługa programu pozwala na stosowanie go przez ekspertów przedmiotowych, a jego zaawansowane funkcje umożliwiają tworzenie efektywnych szkoleń przez projektantów szkoleń e-learningowych. Możliwość pracy grupowej pozwala na tworzenie szkolenia przez mniejsze i większe zespoły projektowe. Ogromnym plusem programu jest omożliwość stosowania różnorodnych komponentów ekranów szkoleniowych, ich dostosowania do projektu graficznego, tworzenia różnorodnych interakcji. Zastosowanie szablonów szkoleń i ekranów oraz wspomniana prostota obsługi pozwalają w pełni zakwalifikować program do narzędzi rapid e-learningowych. Na plus programu warto zaliczyć bardzo korzystną cenę w wersji PRO, bardzo dobrą cenę ma również wersja Lingua, biorąc pod uwagę ilość komponentów do tworzenia ćwiczeń i testów językowych jakie zawiera. Do większości zastosowań e-learningowych wystarczy wersja PRO, do tworzenia szkoleń np. dla szkół językowych zalecam wersję Lingua, do szkoleń z aplikacji wersję Software Learning Wizard. Porównanie wersji znaleźć możesz w informacjach dodatkowych poniżej. 

Dodatkowe informacje
Cena:
  • WBT Express wersja PRO ok. 900 PLN netto, 
  • wersja Lingua ponad 3 000 PLN netto, 
  • wersja Enterprise - jak podaje producent - do negocjacji.
Porównanie wersji programu znajdziesz tutaj.
Wersja demo: pobierz.
Producent:  4System (producent polski).
Kontakt handlowy w celu zakupu lub zdobycia dodatkowych informacji:
Jarosław Dziurman, e-mail: j.dziurman@4system.com.

W kolejnej części cyklu zaprezentuję kolejny program, na razie niech będzie to niespodzianka jaki.

Brak komentarzy: