9.01.2016

Najlepsze technologie e-learning 2015 roku według Brandon Hall

Mamy za sobą 2015 rok. Stąd można pokusić się na krótkie jego podsumowanie. Pretekstem do mojego podsumowania będzie niedawno opublikowana przez Brandon Hall lista najlepszych technologii 2015 roku w organizowanym corocznie prestiżowym konkursie "Excellence in Technology Awards 2015".

Najlepsze mobilne technologie uczenia się

W kategorii "Best Advance in Mobile Learning Technology" złoto zdobył E-doceo za SkillCatch App, aplikację do nagrywania video szkoleniowego, na gorąco, ad-hoc, na stanowisku pracy, przez każdego kto chciałby powiększyć zasoby szkoleniowe firmy. Aplikacja umożliwia przechwytywanie ukrytej w organizacji wiedzy oraz wiedzy nieformalnej. Może być narzędziem do efektywniejszego zarządzania wiedzą w organizacji oraz rozwoju socjal learningu, a także nauczania nieformalnego. Więcej w filmie poniżej. Jestem pod wrażeniem prezentacji Jerome Bruet'a, dlatego zachęcam Cię do obejrzenia.


Kolejnym zdobywcą złota został Qualcomm za wewnątrz firmowy AppStore. Co to jest i jak działa możesz zobaczyć w filmie poniżej.


Narzędzia autorskie do tworzenia szkoleń

W kategorii "Best Advance in Content Authoring Technology" czyli autorskich narzędzi do tworzenia szkoleń e-learning zwycięskie okazały się takie narzędzia jak  Articulate Storyline 2, Elucidat i Gomo. Articulate Storyline to jeden z najpopularniejszych  w Polsce programów do tworzenia szkoleń, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Zwycięstwo jest niewątpliwie zasłużone. Program zawdzięcza swoją popularność niezawodności, prostocie obsługi oraz niesamowitym wręcz możliwościom tworzenia interaktywnych szkoleń e-learning. Stosowany powszechnie przez producentów e-learningu, a także w korporacjach. Popularnością przewyższa go jedynie Adobe Captivate, któremu jednak Storyline zaczyna odbierać rynek. Należy przypomnieć, że Articulate Storyline 2 otrzymał także złoto w konkursie w 2014, czy zatem jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem na rynku?

Złoto otrzymały także Elucidat i Gomo - to rozwiązania chmurowe do zespołowego tworzenia szkoleń, ich dystrybucji i śledzenia postępów użytkowników.

Srebro w konkursie zdobyła między innymi znana i stosowana także u nas Lectora.

Szkolenia tworzone przy pomocy wspomnianych narzędzi można odtwarzać na różnych urządzeniach w tym tabletach i telefonach. Rok 2016 przyniesie z pewnością dalszy rozwój narzędzi autorskich do tworzenia szkoleń.

Zarządzanie szkoleniami

W kategorii "Best Advance in Learning Management Technology", czyli w zakresie najlepszych technologii do zarządzania szkoleniami złoto należy do Degreed. Platforma umożliwia nie tylko formalne uczenie się, ale również w bardzo dobry sposób rozwiązuje kwestię uczenia nieformalnego i socjal learningu. Umożliwia integrację systemów nauczania wewnętrznych z systemami zewnętrznymi, zarówno płatnymi jak i otwartymi zasobami bezpłatnymi jak MOOC-i. Sam od jakiegoś czasu korzystam z Degreed i śledzę rozwój tej platformy. Warto się z nią zapoznać, jeśli jeszcze nie miałeś okazji. Pozostałych zwycięzców w tej kategorii znajdziesz na stronie konkursu.

Zakończenie

Jak widać z powyższego zestawienia nowy 2016 rok z pewnością będzie rokiem rozwoju nowych aplikacji wspierających procesy uczenia się, wykraczających poza tradycyjne szkolenia ekranowe, czy tradycyjne platformy LMS.

Brak komentarzy: