13.08.2010

Adobe Captivate 5 - problem z wprowadzaniem polskich znaków

W Adobe Captivate 5 występuje problem z wprowadzaniem niektórych polskich znaków. Użycie skrótów klawiaturowych Alt+z, Alt+x powoduje, zamiast wpisania polskich znaków, uruchomienie określonych akcji w programie.
W dzisiejszej dyskusji na GoldenLine'owym forum eLearning News, zainicjowanej porzez Darka, podaliśmy kilka rozwiązań, które mogą pomóc obejść ten problem, do czasu jego rozwiązania przez Adobe. Oto one:

1) wprowadzanie tekstu w notatniku, Wordzie, PowerPoincie i następnie kopiowanie do schowka, po czym wklejenie do Captivate.

2) importowanie z Photoshopa, czy PowerPointa i ewentualna edycja, później, też w tych programach. Edycji można dokonywać nie wychodząc z Captivate. Dzięki integracji Captivate z Photoshop'em - można w Captivate użyć opcji Edit w panelu Property inspector, we właściwościach obiektu zaimportowanego z Photoshopa, tak jak widać to na ilustracji poniżej.

3) Jeżeli chcesz koniecznie wprowadzać wszystkie polskie znaki w Captivate, a masz system operacyjny Windows, to możesz użyć programu do zmiany skrótów klawiaturowych - Microsoft Keyboard Layout Creator - program zmienia układy klawiatury dla danego języka.

4) Można użyć pliku XML - na przykład wyeksportować, kurs do pliku XML

 wprowadzić teksty, zaimportować plik XML, jak na ilustracji poniżej.

Jeżeli chodzi o użycie XML-a, swoje autorskie rozwiązanie opisuje też na wspomnianym forum Piotr Peszko.

Problem można zgłaszać na stronie Adobe. Warto to zrobić, by masa krytyczna zgłoszeń skłoniła Adobe do jak najszybszego wprowadzenia poprawki ;)

3 komentarze:

Marian Rusek pisze...

A CTRL+ALT+X nie działa? Już skasowałem mój trial i nie mogę sprawdzić sam :)

Janusz Lenkiewicz pisze...

No niestety nie, bo to skrót uruchamiający w Captivate inną operację.

Anonimowy pisze...

Witam
Dziekuję za pomoc. napisałęm im mailika (adobe) aze zgłoszniem BUG - powinna być możliwość zmiany skrótów i koniec:) Pozdrawiam mg