22.01.2015

HoloLens - czy rozszerzona rzeczywistość trafi do naszych domów?

Wczorajsza konferencja Microsoftu, jak się okazało dotyczyła nie tylko nowej wersji Windowsa 10. Microsoft zaprezentował google HoloLens. Na razie wiemy o nich tyle, że będą  wykorzystywały hologramy. Nie będą wymagały do swojej pracy uruchomionego innego urządzenia, jak smartfon, czy komputer. Pomogą nam połączyć świat wirtualny z rzeczywistym.

Jeżeli pomysł z googlami HoloLens wypali każdy posiadacz okularów będzie mógł wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość u siebie w domu do rozrywki, w pracy zawodowej, będziemy mogli wykorzystać je również w szkoleniach, na przykład do przekazania instrukcji wykonania prostych prac hydraulicznych, jak to pokazuje nam film Microsoftu.


Dotąd rozszerzona rzeczywistość rzadko była obecna w szkoleniach, była wykorzystywana przez niektóre korporacje,  na przykład przez BMW, częściej znajdowała zastosowanie w marketingu. Jeżeli Microsoftowi się uda z okularami HoloLens może nastąpić w tym zakresie spory przełom na co nie ukrywam liczę i trzymam kciuki.

5 komentarzy:

Jarosław Dziurman pisze...

Trzeba przyznać, że prezentacja hololens robi wrażenie. Z jednej strony prezentacje MS często przedstawiały wizje, które rzeczywistość brutalnie weryfikowała. Z drugiej.. już tylko czas chyba nas dzieli od takich ficzerów :)

Janusz Lenkiewicz pisze...

Na okularach brutalnie przejechały się Google. MS zakłada inne ich wykorzystanie i jeżeli technologicznie sprosta wyzwaniu to będzie wielki :) Na pewno pobudzili wyobraźnię, same okulary są fascynujące, a czy kiedykolwiek pojawią się na rynku zobaczymy.

Jarosław Dziurman pisze...

Konkurencja daje nadzieje, że VR wejdzie na rynek, to kwesta czasu. Zastanawiam się jak będzie z kompatybilnością. Czy powstanie jakiś standard, czy każdy będzie robił "pod siebie". Już teraz mamy Oculus Rift, Project Morpheus i ostatnio dołączył jeszcze SteamVR.

Bartek pisze...

Zastosowanie takiej technologi w szkoleniach to by było coś innowacyjnego. jak widać na filmie dużo ciekawych rzeczy można nauczyć się w prosty sposób.

Marek pisze...

Ciągłe szkolenia to w dzisiejszych czasach podstawa.