29.04.2012

Adobe Creative Suite CS6

Za nami premiera Adobe Creative Suite CS6. Największą nowością jaką przygotował dla nas Adobe jest wprowadzenie oprogramowania w chmurze, która zapewnia wiele dodatkowych i rozszerzających możliwości pakietu, funkcjonalności.


Premiera nowej wersji pakietu miała również swoją polską premierę on-line. Zapis tego wydarzenia znajdziesz tutaj.

Warto wiedzieć co oferuje pakiet Adobe w nowej odsłonie nie tylko dlatego, że podczas projektowania kursów prawdopodobnie często będziemy po niego sięgać, ale również także dlatego, że pojawiło się w nim kilka nowych rozwiązań, które w przyszłości być może staną się standardem podczas projektowania kursów e-learningowych.

Creative Cloud

Pakiet Adobe Creative Suite dostępny jest w wersji pudełkowej, w postaci licencji do zakupu oraz jako Creative Cloud, czyli usługi w chmurze.  Creative Cloud umożliwia dostęp do całego pakietu Master Collection, dodatkowo dostępne są aplikacje Adobe Muse oraz Adobe Edge. W usłudze Creative Cloud dla użytkowników tabletów dostępne są aplikacje tzw. Touch Apps - wśród nich tabletowa wersja Photoshopa (Adobe Photoshop Touch), następnie Adobe Proto - aplikacja pozwalająca tworzyć na tablecie interaktywne makiety i prototypy stron internetowych i aplikacji mobilnych. Kolejna aplikacja to Adobe Ideas, pozwala na tworzenie w dowolnym miejscu rysunków koncepcyjnych, które można następnie dokończyć w programie Adobe Ilustrator, czy Photoshop. Program Adobe Debut zaś, pomoże zaprezentować klientowi wyniki twojej pracy w kreatywnych programach oraz nanosić na bieżąco informacje zwrotne od klienta uzywając pióra. Adobe Collage pozwala łączyć rysunki, ilustracje, tekst, oraz  pliki PDF, PSD i plików AI do stworzenia koncepcyjnych kolaży dla zaprezentowania klientom lub współpracownikom. Ostatnia aplikacja tabletowa to Adobe Kuler, pozwalający tworzyć, pobierać i zapisywać tematy kolorystyczne inspirowane pomysłami własnymi, czerpanymi od innych lub ze zdjęć bądź ilustracji.Creative Cloud umozliwia także dostęp do usług takich jak wirtualny dysk o powierzchni 20 GB, na którym można przechowywać i udostępniać swoje prace oraz synhronizować między komputerami, dostęp do platformy hostingowej Business Catalyst, usługi Typekit - czyli webowych fontów oraz dostęp do Digital Publishing Suite Single Edition - usługi umożliwiającej tworzenie, rozwijanie i dostarczanie elektronicznych publikacji.

Dostęp do aplikacji Creative Cloud nie wymaga stałego dostępu do sieci, aplikacje pobieramy i instalujemy na dysku naszego komputera. Wymagane będzie jedynie połaczenie w celu potwierdzenia subskrypcji lub aktualizacji.

Cena abonamentu Creative Cloud dla użytkownika indywidualnego to € 47.99/miesiąc netto przy rocznym okresie subskrypcji lub € 71.99/miesiąc netto przy subskrypcji odnawianej comiesięcznie i wykupywanej na dowolny okres.

Przyjrzyjmy się niektórym innym nowościom jakie pojawiły się w pakiecie Adobe...

Adobe Dreamweaver CS6

Nowości w programie dotyczą wykorzystania HTML 5 i  jQuery w tworzeniu stron internetowych doskonale wyświetlających się na różnych urządzeniach mobilnych oraz generowania aplikacji na urządzenia mobilne bez potrzeby pisania ani jednej linijki kodu, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się całkowicie nierealne.

Fluid grid layout
Pomaga projektować strony, które wyświetlają się dobrze na różnych rodzajach ekranów. W jednym dokumencie tworzymy layouty działające w różnych urządzeniach mobilnych.


Rozszerzone wsparcie dla jQuery Mobile
Wykorzystując rozbudowane wsparcie dla  jQuery Mobile możemyw programie Dreamweaver utworzyć projekt aplikacji na urządzenia mobilne. Co dalej, zobacz co daje funkcjonalność PhoneGap.

PhoneGap
Staosując PhoneGap mamy możliwość tworzenie natywnych aplikacji działających na różnych urządzeniach mobilnych wykorzystując jedynie konwersję istniejącego kodu HTML, bez potrzeby jakiegokolwiek programowania. Z pomocą PhoneGap aplikację natywną na Androida, iOS, czy BlackBerry.


InDesign CS6 czyli elektroniczne publikacje

Layouty alternatywne
Jak stworzyć publikaję elektroniczną na tableta, wyświetlającą się prawidłowo zarówno w pionie jak i w poziomie? W InDesign CS6 teraz nie musimy się tym specjalnie martwić, nie musimy tworzyć 2 różnych dokumentów, wystarczy jeden dokument i zastosowanie funkcjonalności loyauty alternatywne. Dla dokumentu stworzonego w orientacji pionowej wystarczy wybrać orientację poziomą np. dla iPada i w tym samym dokumencie otrzymasz dwie różne orientacje dla tego samego projektu.


Dokument jest automatycznie dostosowywany do nowej orientacji, a twoja praca polega jedynie na naniesieniu nieznacznych korekt, aby dostosowanie to było w pełni zadowalające z punktu widzenia celu jaki chcesz osiągnąć.

Liquid Layout
Funkcjonalność ta pozwala na kotwiczenie obiektów, składających się na projekt, w określonych miejscach projektowanej strony. Możemy zaprojektować na przykład, żeby grafika trzymała się górnego prawego rogu, dodatkowo, aby nie była skalowana. Otrzymujemy w ten sposób dynamiczny layout, obiekty, które zostały przywiązane do danego miejsca strony nie zmieniają swojego położenia, nie gubią swojej pozycji, są widoczne zawsze w taki sposób jak je zaprojektowaliśmy.

Nowości w Adobe Photoshop CS6

Jakie nowości znalazły się w Adobe Photoshop. Zobacz film przygotowany przez Grzegorza Roga z Eduweb.pl.

 


Adobe After Effects CS6

Nowości w Adobe After Effect omawia w filmie poniżej Jerzy Drozda

Brak komentarzy: