03.07.2010

Adobe Captivate 5 - po pierwsze wydajność i wsparcie dla użytkowników


Od wczoraj dostępny jest w sprzedaży oczekiwany już w czerwcu sztandarowy produkt Adobe do projektowania kursów e-learningowych - Adobe Captivate. Co nowego w programie? Oczekiwane efekty przyniosło przepisanie przez Adobe na nowo kodu programu - program po raz pierwszy dostępny jest również na Mac-a, rzuca się też w oczy znacznie szybsza praca programu i lepsze działanie interaktywności i quizów. Co jeszcze nowego w programie?

Gruntownie zmieniony interface
Interfejs programu został gruntownie przebudowany. Jego wygląd
dostosowany został do wyglądu jnnych produktów Adobe, takich jak Photoshop i Flash, co świadczy o tym że Adobe zmierza do pełnej integracji Captivate ze swoimi innymi programami. 

Jakie praktyczne zmiany i ułatwienia przyniosła projektantom zmiana interface? Właściwości obiektu umieszczanego na slajdzie widoczne są natychmiast, po jego kliknięciu, w panelu Property inspector z prawej strony ekranu, o ile nie zmieniliśmy położenia panelu. 

Dzięki temu podczas projektowania kursu e-learningowego or razu widzisz jakie właściwości przypisane są do danego obiektu, na przykład - tak jak na ilustracji powyżej - można zobaczyć, czy do obiektu przypisany jest jakiś efekt wejścia-wyjścia.
Położenie paneli można dostosować do swoich potrzeb, a następnie spersonalizowany interface programu zapisać pod dowolną nazwą i używać w swoich kolejnych projektach.


Adobe dodało również możliwość otwierania różnych projektów w kartach, podobnie jak w programie Photoshop, dzięki temu przechodzenie od projektu do projektu wymaga jedynie kliknięcie na karcie projektu. 

W prosty sposób można kopiować obiekty z jednego projektu i wstawiać do innego, wciskając podobnie jak w PowerPoicie czy Wordzie klawisz Ctrl+c (kopiuj) i Ctrl+v (wklej).


Master Slides
Nowym elementem jest Master Slides, pełnią podobną funkcję jak Wzorzec slajdów w PowerPoint. Każdy nowo stworzony slajd będzie dziedziczył tło i obiekty umieszczone w Master Slides. W prosty sposób można wyłączyć przejmowanie tła i obiektów z Master Slides. 


Możesz na przykład stworzyć kilka wzorców slajdów i określać dla każdego nowo utworzonego slajdu, który ze wzorców ma być zastosowany. Ważną cechą Master Slides jest to, że mają zastosowanie w quizach. Można na przykład stworzyć osobny wzorzec dla ekranów szkoleniowych prezentujących treści kursu i osobny dla ekranów z quizem. Master Slides zawierać mogą grafiki, tekst i animacje. Nie mogą zawierać przycisków.


Style obiektów
Interesującą funkcjonalnością są style obiektów. Możesz określić właściwości danego obiektu, na przykład  wybrać font przycisku, kolor itd., a następnie utworzyć nowy styl, zapisać go i stosować do każdego nowego obiektu np. typu przycisk. Można też zastosować nowo utworzony styl do umieszczonych wcześniej w kursie e-learningowym obiektów. Jest to funkcjonalność, która znacznie przyspiesza i ułatwia pracę w programie.Możesz także określić wygląd obiektów za pomocą Object Style Menagera. Dokonane zmiany zobaczyć można od razu w oknie podglądu.Rozszerzona biblioteka obiektów
W nowej wersji oprogramowania znalazły się nowe Widgety. Aby dodać numer ekranu szkoleniowego wystarczy wstawić widget "Slide numbering".


Jest, pozwalający wysłać maila z zapytaniem, widget "Ask the expert". Jest też widget "Help" pozwalający dodać tekst pomocy i podać adres strony internetowej z dalszymi informacjami. W zestawie jest również widget wyświetlający pleybar.


Większe wsparcie dla użytkowników
Oprócz forum dyskusyjnego, na którym przynajmniej w pierwszych miesiącach od udostępnienia w sprzedaży Adobe Captivate 5 inżynierowie Adobe będą udzielać wsparcia użytkownikom, został również uruchomiony na Adobe TV kanał e-learning.


Kolejne nowości w programie opiszę w kolejnym poście na blogu.

5 komentarzy:

Bartek pisze...

Jak być porównał tą wersję z narzędziami Articulate?

Janusz Lenkiewicz pisze...

Dzięki za to pytanie :) Rzeczywiście warto się zastanowić nad takim porównaniem. Aczkolwiek ciekawe co szykuje Articulate w nowej wersji.
Na razie jestem na etapie intensywnego poznawania Captivate w wersji 5 i myślę, że w najbliższym czasie uda mi się na Twoje pytanie odpowiedzieć.
Jak było teraz to pewnie doskonale wiesz, według mnie to co stanowiło o sile Articulate to wykorzystanie potencjału PowerPointa w zakresie animacji, formatowania tekstu, wsparcie dla użytkowników (!). Captivate też co prawda konwertował z PowerPointa, ale słabiej sobie z tym radził. Mniej był też "rapid".
Za to miał większe możliwości dostosowania layoutu do potrzeb klienta i użytkownika (kursanta), dawał możliwość tworzenia złożonych akcji i zastosowania zmiennych, co pozwalało tworzyć bardziej złożone interakcje. Było sporo różnic między programami, jednak to już historia. A jak jest teraz, mam nadzieję, że wkrótce odpowiem na Twoje pytanie.

Piotr Peszko pisze...

Osobiście uważam, że idealną kombinacją jest:

Captivate
Camtasia
Flash
Photoshop

z pełną świadomością połączenia camtasii i Captivate'a, każdy po prostu daje inne możliwości.

Ale szczerze mówiąc nowy pakiet Adobe eLearning Suite miażdży. Adobe kasuje konkurencję.

Janusz Lenkiewicz pisze...

Interesująca kombinacja :) Dla mnie zaskakująca jest Camtasia w tym zestawieniu. Ciekaw jestem jak ją wykorzystujesz?
Ja dodałbym PowerPoint-a.

Co do Adobe eLearning Suite, chyba nie sposób się nie zgodzić jeśli chodzi o możliwości i potencjał. Chociaż jeśli chodzi o narzędzia rapid e-learningowe ciekaw jestem odpowiedzi Articulate.

Roman Torkowski pisze...

Osobiście (na dzień dzisiejszy) korzystam tylko z programu Camtasia 7.

Nagrywam tutoriale na temat Excel'a które umieszczam na blogu.

Od niedawna zacząłem nagrywać kurs Camtasia 7.

Trudno mi wypowiadać się w kwestii programu Captivate 5, gdyż dopiero niedawno dowiedziałem się że w ogóle istnieje, jednak dla osób, które zaczynają dopiero zajmowanie się e-lerningiem cena Camtasia wydaje się być dużo łatwiejsza do przełknięcia 299$ niż Captivate za ok 800$.
Różnica jest spora.

(choć niestety nie wiem jaka jest różnica w tym co można uzyskać z jednego oraz drugiego programu, może ktoś mi to wyjaśni?)

Przykładowe video nagrane za pomocą programu Camtasia:
http://v.camtasiakurs.pl/ck1/2/s2v3/okd.html

bądź to:
http://www.youtube.com/watch?v=Y0pztjMCA3w
(excel)


Pozdrawiam
Roman Torkowski